Dzisiaj jest 22 mar 2023, 04:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 12 kwie 2013, 23:17 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2010, 00:28
Posty: 14113
Lokalizacja: Warszawa
FRITZ!Box 3270 Edycja Polska

Kompleksowe rozwiązanie dla sieci w domu - wszechstronny router z szybkim WLAN N dla wszystkich szerokopasmowych łączy internetowych.

Obrazek

Oficjalna specyfikacja producenta:
* Bezprzewodowy router WLAN z serwerem DHCP i z funkcją sieciowej translacji adresów NAT (maskarada IP)
* Zintegrowany modem ADSL/ADSL2+ (do 24 Mbi/ts - Annex A i B)
* Port WAN Ethernet (10/100 Base-T) – umożliwia podłączenia zewnętrznego modemu lub terminala dla sieci kablowych
* Możliwość współpracy z modemami USB UMTS i LTE
* Wsparcie dla protokołu IPv6
* 4 portowy przełącznik Fast Ethernet (10/100 Base-T)
* WPS (WiFi Protected Setup) i AVM Stick&Surf – prosta i bezpieczna konfiguracja sieci WLAN za pomocą jednego przycisku
* Dwuzakresowa sieć 802.11n działająca w pasmie 2,4 GHz albo 5 GHz, kompatybilna z standardami 802.11a, 802.11b i 802.11g
* Dostęp gościnny WLAN - bezpieczne surfowanie dla przyjaciół i gości
* Tryb WLAN Eco – zmniejsza promieniowanie sieci i pobór energii
* Integracja dla smartfonów i tabletów z systemem Android oraz Apple iPhone/iPad zapewnia połączenia z zasobami sieci domowej i korzystanie z telefonii internetowej
* Port host USB 2.0 – udostępnianie w sieci drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych i nośników danych
* Koncentrator VPN IPSec - bezpieczny zdalny dostęp za pośrednictwem Internetu
* Funkcja kontroli rodzicielskiej – umożliwia ograniczenie czasu korzystania z Internetu lub blokuje witryny internetowe, których treści mogą być niestosowne dla dzieci.
* Media Serwer – udostępnia muzykę, zdjęcia i filmy w całej sieci (SMB, FTP/FTPS, UPnP AV, DLNA, WebDAV)
* Liczne inne dodatkowe i praktyczne funkcje
* Średnie zużycie energii: 6 Wat

Wymagania systemowe:
* Linia ADSL: standardy ITU G.992.1, ITU G.992.3, ITU G.992.5; Annex A, B, J lub M
* Interfejs LAN Ethernet 10/100 Base-T: komputer typu PC, notebook, Mac, konsola do gier lub inne urządzenie sieciowe LAN Ethernet takie jak przełącznik lub hub do podłączenia większej ilości urządzeń.
* System operacyjny: Windows (7, Vista, XP, 2000, Me lub 98); Linux (np. SuSE 9.0 lub nowszy); Mac OS X (10.3.3 lub nowszy)
* Sieć bezprzewodowa WLAN: karty sieciowe WLAN zgodne z IEEE 802.11n, 802.11g, 802.11b lub 802.11a

Opis routera

FRITZ!Box 3270 Edycja Polska jest routerem przeznaczonym do użytku domowego. Wiele jego cech umożliwia wykorzystanie go jako centralnego punktu sieci domowej. Jego cechy to:

- wbudowany modem ADL/ADSL+ (do 24Mbps)
- czteroportowy switch 10/100Mps, z możliwością wykorzystania jednego portu jako WAN (czy np. podłączenia sieci kablowej)
- złącze usb dla nośników pamięci, drukarek, skanerów lub modemów USB UMTS/LTE
- sieć WiFi do 300Mbps, pracująca w obu standardach (2.4GHz i 5GHz)

Samo oprogramowanie przedstawia router jako FRITZ!Box WLAN 3270 v3. Jak większość produktów AVM, prezentowany sprzęt utrzymany jest w takiej samej tonacji kolorystycznej jak reszta produktów tej firmy - szaro-stalowo-czerwonej. Obudowa jest typowo plastikowa, bez błyszczących i gładkich powierzchni, co dość dość dobrze sprawdza się w praktyce (choć jednocześnie sprawia wrażenie "taniego plastiku"). Choć postawiony na półce w domu z pewnością będzie wyróżniał się swoją kolorystyką to niekoniecznie będzie dobrze komponował się stylistycznie z innymi urządzeniami elektronicznymi.
Anteny są bardzo małe, na stałe przytwierdzone do routera. Jest to cecha wyróżniająca (dopisek "Edycja Polska" w nazwie), gdyż można spotkać model z trzema antenkami (prawdopodobnie na innych rynkach).

Router może działać jako modem ASDL (i głównie w tej roli jest widziany), choć możliwe jest także podłączenie "zwykłego" kabla ethernetowego i wykorzystanie jednego z portów RJ45 jako portu WAN. Jak by tego było mało, do złącza USB można podłączyć modem USB GSM, a oprogramowanie umożliwia wykorzystanie go jako głównego lub zapasowego źródła internetu w stosunku do modemu ADSL. Niestety nie jest to możliwe przy połączeniu z portem WAN, trzeba po prostu wybrać modem jako główne łącze.

Układ radiowy to znany chip Atherosa pracujący na pasmach 2.4GHz oraz 5GHz (oba niezależne). Natomiast sieć kablowa to już tylko interfejsy o szybkości do 100Mbps, co dla niektórych może być problemem przy wykorzystaniu routera jako centralnego punktu sieci w domu, jeżeli mamy dodatkowo np. NAS z wydajnymi dyskami.

Złącze USB umożliwia podłączenie wspomnianego już modemu GSM (uwaga: nie wszystkie typy są wspierane!) oraz np. nośnika pamięci. Dzięki odpowiednim funkcją oprogramowania (ftp, samba, serwer DLNA) router można wykorzystać jako punkt multimedialny (choć ograniczenia sieci mogą robić swoje, a serwer DLNA np. nie odtwarza napisów). Wg producenta nie powinno być także problemów z podłączeniem do tego złącza drukarki czy skanera.

Sprzętową część routera uzupełniają dwa przyciski na górze obudowy oraz cztery zielone diody led. Dwie z nich są dwukolorowe. Co jest nieczęsto spotykane, jedną z nich ("INFO") można wykorzystać jako diodę informacyjną, konfigurowaną programowo z poziomu oprogramowania przez użytkownika.

Oprogramowanie

Oprogramowanie na chwilę obecną jest języku angielskim oraz niemieckim, hiszpańskim i włoskim; brak jest obsługi języka polskiego, choć otrzymałem informacje że będzie ono dostępne w czwartym kwartale tego roku. Firmware jest trochę "inne" od tych spotykanych w innych routerach i spójne dla całej linii produktów FRITZ. Jego układ możliwa też bezproblemowe korzystanie z konfiguracji na tabletach czy innych urządzeniach z małymi ekranami. Przy podłączeniu przez przeglądarkę mobilną domyślnie uruchamia się uproszczony interfejs, dający dostęp do podstawowych informacji o systemie.

Obrazek

Można przełączyć na standardowy wygląd, a domyślnie tak się dzieje jeżeli uruchomimy przeglądarkę na komputerze.

Jak przystało na router, oprogramowanie zawiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne do konfiguracji sprzętu. Znajdziemy tam ustawienia interfejsu radiowego, serwera DHCP. firewalla, maskarady, klienta DDNS, uPnP, IPv6 (natywne i tunele), ustawienia modemu ADSL, łącza WAN, modemu USB, podstawowy QoS. Mamy wszystko czego można by się spodziewać po routerze, a można to zobaczyć na kilku zaprezentowanych poniżej zrzutach ekranowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej zdjęć można obejrzeć w albumie FRITZ!Box 3270.

Ogólnie znajdziemy tu:
- Media serwer (DLNA), do udostępniania muzyki, zdjęć czy filmów.
- Dostęp gościnny WLAN, niezależnie od podstawowej sieci można skonfigurować dodatkową dla gości i przyjaciół.
- Wbudowany firewall chroni wszystkie podłączone komputery i inne urządzenia sieciowe.
- Zintegrowany koncentrator VPN z protokołem IPSec zapewnia bezpieczne połączenia przez internet
- Wbudowany system kontroli rodzicielskiej
- Łatwa konfiguracja za pomocą przeglądarki internetowej
- Tryb pracy "Eco mode"
- IPv6

Do routera można podłączyć się wpisując w przeglądarce adres "fritz.box" (domyślny adres w tym przypadku to 192.168.188.1). Przy pierwszym uruchomieniu przywita nas kreator ustawień, umożliwiający wprowadzenie podstawowych parametrów routera. Po ich wykonaniu przedstawi się nam właściwe środowisko graficzne, choć początkowo także ograniczone do podstawowych funkcji. Aby zmienić ten fakt, oprogramowanie posiada opcję włączenia "zaawansowanych ustawień", dzięki czemu uzyskamy wgląd do kilku dodatkowych opcji.

Oprogramowanie zawiera kilka ciekawych funkcji rzadko spotykanych u innych producentów
- automatyczny wybór kanału radiowego, wraz z prezentacją zajętych kanałów. Umożliwia to zapoznanie się z zajętością pasma a router samoczynnie wybierze najkorzystniejszy, najmniej obciążony kanał.

Obrazek

- tryb nocy, umożliwiający automatyczne wyłączenie interfejsu radiowego w zdefiniowanych wcześniej godzinach

Obrazek

- prosta wizualizacja "zużycia energii" przez router.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten "Eco Mode" wg materiałów prasowych polega na redukcji zużycia mocy przez procesor jeżeli obciążenie systemu jest małe, automatyczne wyłączanie linii ethernetowych w przypadku ich nieużywania, możliwość sterownia zasilaniem USB oraz odpowiednie zarządzenie poborem mocy przez interfejsy radiowe. Producent informuje o średnim zużyciu energii na poziomie 6W oraz 16W przy maksymalnym obciążeniu.

W pewien sposób możemy router także zintegrować z bezpłatną chmurą MyFRITZ! Cytując producenta, "używając komputera, notebooka, smartfona lub tablet można mieć dostęp do obrazów, muzyki i filmów z pendrive podłączonego do routera".

Informacje o sprzęcie

W środku sprzętu znajdziemy układy:
- Lantiq PSB7531, jednostka główna na rdzeniu AR7 (http://www.wehavemorefun.de/fritzbox/UR8)
- Atheros AR9220 z oddzielnymi końcówkami mocy na SiGe 2593A, układ radiowy a/g/n, stosowany w wielu urządzeniach
- Winbond W9825G6JH-6 -x2, 4 M × 4 BANKS × 16 BITS czyli 32MB, przy 2 kościach daje to razem 64MB pamięci RAM
- Macronix MX29GL128FHT2I-90G, 8MB pamięci flash

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Płytka może być wspólna dla kilku innych modeli, gdyż po prostu nie posiada wlutowanych niektórych elementów. Ilość miejsc na układy radiowe, chipy i złącza zewnętrzne sugerują możliwość wykorzystania jej przy bardziej zaawansowanych modelach tej firmy. Anteny na szczęście można odłączyć od płytki, gdyż nie są lutowane a przymocowane na standardowych złączach uFL.


Należy pamiętać że nie jest to najbardziej "topowy" modem w ofercie AVM. Ma pewne ograniczenia (modem adsl do 24Mbps, łącze przewodowe do 100Mbps), więc jeżeli mamy większe wymagania i szukamy sprzętu o większych wymaganiach to należy zwrócić uwagę na inne produkty tej firmy. Natomiast do przeciętego domu, gdy chcemy mieć bezproblemową obsługę sieci, łatwość konfiguracji, łącze zapasowe (pamiętajmy o obsłudze 3G/LTE!) to z pewnością należy zwrócić uwagę na ten sprzęt.

Sugerowana cena detaliczna routera to 399zł, z 5letnią gwarancją oraz wsparciem via emial. Producent udostępnia także aktualizacje do tego produktu.

Niejako uzupełnieniem routera jest karta WLAN o nazwie FRITZ!WLAN USB Sitck N.

Obrazek

Ta niepozorna karta radiowa różni się od innych m.in. wbudowanym nośnikiem ze sterownikami (podobnie jak to mają modemy USB) oraz wsparciem dla technologii Stick & Surf. W skrócie - zamiast ręcznie wprowadzać dane konfiguracyjne sieci wystarczy połączyć taką kartę do routera (np. opisywanego tu FRITZ!Boxa 3270), nacisnąć odpowiedni przycisk na obudowanie) a następnie ponownie podłączyć do komputera. Na karcie sieciowej zapisywane są wszystkie niezbędne dane do automatycznego połączania, więc po takiej operacji np. system Windows powinien już automatycznie nawiązać połączenie.

Karta oparta jest na nowym układzie Ralinka i generalnie nie jest wspierana przez linuksa (brak driverów do tego chipu). Po podłączeniu jest widoczna jako nośnik danych i wymaga wysunięcia (lub podania kodu przełączającego, podobnie jak w modemach USB) żeby była widoczna jako karta WLAN.

Sugerowana cena to 99zł.

Do testów sprzęt dostarczyło studio PRowokacja Agencja Public Relations z Łodzi wraz z producentem sprzętu, firmą AVM. Serdecznie dziękujemy.
Zdjęcia produktów pochodzą z nadesłanych materiałów reklamowych.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 12 kwie 2013, 23:29 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 22:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
Chciałem napisać, że cena zdecydowanie przesadzona, ale potem przeczytałem o 5 letniej gwarancji i wsparciu e-mail... to też kosztuje więc w ostatecznym rozrachunku napiszę tylko... trochę za drogi ;)

Poza tym, tutaj przynajmniej nie ma 20 centymetrowych obudów do anten, które w środku i tak mają 3 cm :D

_________________
Modyfikacja U-Boot dla routerów (gotowe obrazy)
Overclocking ZyXEL NSA310

Podejmę się naprawy każdego routera, wymienię RAM i FLASH na większy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 13 kwie 2013, 06:25 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 27 lip 2012, 15:00
Posty: 1
Owszem. 5 lat gwarancji producenta u producenta,
pod warunkiem, że posiadamy paragon fiskalny zakupu,
oraz urządzenie nie uszkodziło wyładowanie atmosferyczne.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 13 kwie 2013, 07:31 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2010, 00:28
Posty: 14113
Lokalizacja: Warszawa
To chyba oczywiste. Jakoś chyba żaden producent routerów nie wprowadził bezpłatnej wymiany routerów w przypadku jego zniszczenia przez "wszystkie rzeczy nazwanie i nienazwane"

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 13 kwie 2013, 18:22 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2010, 10:19
Posty: 504
Lokalizacja: Wrocław
Cena owszem przesadzona. Ale zawsze jak kupowałem bramki voip tego producenta z drugiej ręki na allegro to nigdy nie trafił mi się wadliwy egzemplarz. Mam pełne zaufanie do jakości. Niestety ale urządzenia nie są na naszą kieszeń, więc nie spotkają się raczej z takim zainteresowaniem jak tp-link.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 13 kwie 2013, 22:51 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 30 gru 2010, 02:43
Posty: 430
lgolebio pisze:
Cena owszem przesadzona...Niestety ale urządzenia nie są na naszą kieszeń
Cena i owszem byłaby do przełknięcia gdyby ww Fritz posiadał gigabit ethernet. :!:


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 13 kwie 2013, 22:59 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2010, 13:13
Posty: 1942
Lokalizacja: Suwałki
Szkoda ze taki falstart. Polska Edycja bez polskiego tłumaczenia interfejsu :)

_________________
Pozdrawiam, Artur
http://digi-led.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 13 kwie 2013, 23:02 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 22:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
Fakt... ale: "będzie ono dostępne w czwartym kwartale tego roku". A tymczasem, producent dba o naukę języków obcych swoich klientów ;)

_________________
Modyfikacja U-Boot dla routerów (gotowe obrazy)
Overclocking ZyXEL NSA310

Podejmę się naprawy każdego routera, wymienię RAM i FLASH na większy


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 14 kwie 2013, 14:22 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 kwie 2010, 10:19
Posty: 504
Lokalizacja: Wrocław
Tylko żeby to nie było z tym językiem polskim jak u byłego papieża Ratzingera. On też miał się polskiego nauczyć i w ostateczności stwierdził "pier...e, nie robię" i abdykował.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: FRITZ!Box 3270 Edycja Polska
Post: 7 gru 2013, 12:00 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 kwie 2010, 00:28
Posty: 14113
Lokalizacja: Warszawa
Jest początek grudnia 2013r. Aktualizacja firmware była, ale nie posiada ona języka polskiego.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
designed by digi-led.pl
...Copyright © 2010-2013, Ekipa openrouter.info