Dzisiaj jest 19 lis 2017, 23:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: MK802 – Mały komputer z niezłymi możliwościami
Użytkownik
Awatar użytkownika

Obrazek

Wstęp
Pierwsze mini-komputery zdolne do odtwarzania obrazów wideo w wysokiej rozdzielczości dopiero zaczęły pojawiać się na rynku.
Za prekursora obecnego trendu można uznać Raspberry Pi czy Cotton Candy. Jedni analitycy rynku IT wieszczą, że apogeum osiągniemy dopiero za 2 lata, gdy poprawi się ich wydajność sprzętowa, a przede wszystkim programowa. Osobiście uważam, że boomu większego nie będzie gdyż urządzenia, owszem są dzięki swojej niskiej cenie dostępne dla mas, jednak zastosowania ich są ograniczone, a implementacja czasochłonna i trudna dla przeciętnego Kowalskiego. Dodatkowo czekamy aż zareaguje odpowiednio rynek producentów telewizorów oraz projektorów, którzy tego typu rozwiązania będą po prostu integrować nawet z najtańszymi modelami.

O ile przy Rasppbery Pi postawiono na dystrybucje jedynie samej płytki PCB i entuzjastom pozostawiono kwestie zastosowań oraz doboru systemu operacyjnego, to istnieje jeszcze jedna grupa bardziej przyjaznych rozwiązań czerpiąca korzyści z rozwoju otwartego systemu operacyjnego Android. Są to mini komputery typu Mele A2000, FXI Cotton Candy oraz chiński MK802.

Oczekiwanie
Mk802 zamówiłem w aliexpress.com 27 czerwca. Już tydzień później trafił do Polski… niestety na cło. Po dopłaceniu odpowiedniej sumy VAT (nie bójcie się obywatele w tym miesiącu nie zabraknie na wasze emerytury) i łącznym oczekiwaniu na sprzęt wynoszącym 11 dni w końcu dostałem go w swoje ręce.

Obrazek

Po otworzeniu opakowania ujrzałem samo urządzenie. Małe, ale na pewno nie powiedziałbym, że jest wielkości pendrive’a. Raczej porównałbym do tunerów TV analogowo-cyfrowych na USB. Po wyciągnięciu z pudełka rzuca się niezbyt dokładne spasowanie plastików, jednak nikomu nie powinno to w jakikolwiek sposób przeszkadzać, gdyż jak sądzę w większości zastosowań i tak urządzenie będzie ukryte przed otoczeniem.

Obrazek

Technikalia
Specyfikacja „Android 4.0 Mini PC” przedstawia się następująco:
    Chipset: Allwinner A10 Cortex A8 1.0 GHz
    Grafika: Mali 400 500Mhz
    System operacyjny: Android 4.0
    Pamięć 1GB RAM
    Flash: 4GB Nand Flash
    Sieć: Wi-Fi 802.11b/g/n
    Zewnętrzne nośniki: USB host / microSD
    USB: USB 2.0 host, USB OTG
    Temperatura pracy: od 5℃ do 35℃

Nie posiadam w domu telewizora – ot nie oglądam TV w konwencjonalny sposób. Próba podłączenia komputerka do monitora przez przejściówkę HDMI -> DVI zakończyła się niestety niepowodzeniem (odświeżanie 50Hz). W ruch poszedł projektor z wejściem HDMI i w tym wypadku wszystko zadziałało należycie. Komputer jest wypustem drugiej generacji. Procesor jest niżej taktowany (teraz 1.0 GHz zamiast wcześniejszych 1.2GHz lub 1.5 GHz), przez co przy spoczynku obudowa jest letnia, a przy dużym obciążeniu temperatura nie przekroczyła 53 C°. Dodatkowo zrezygnowano z pamięci Nand Flash Samsunga na rzecz noname’ów (ot cięcie kosztów). Wygląda na to , że usunięto również problem z restartującym się obrazem. U mnie chwilowy zanik obrazu nie występuje. Komputer w spoczynku pobiera 2.8 W, a przy obciążeniu 4.3W (przy podłączonej myszce i klawiaturze)

Android

Obrazek

Rzuciłem obraz na ścianę i zabrałem się do zabawy z zainstalowanym Androidem 4.0.3. Nie zamierzam opisywać samego systemu operacyjnego, bo nie jest to przedmiotem rozważań. Przedstawię jednak swoje odczucia przy korzystaniu z niego.
Producent dostarcza kilka aplikacji już preinstalowanych na urządzeniu. Jest skromnie. Nie znajdziemy ani serwer/klienta DLNA, programu biurowego czy nawet niektórych aplikacji Google – np. Google Talk. Stwierdziłem, że taki stan rzeczy mi się podoba gdyż wole sam w pełni wybrać sobie programowanie, z którego korzystam, a nie być przymuszany do rozwiązań, które mi nie leżą (pozdrowienia dla touchWIZ i całego śmiecia dostarczanego przez Samsunga). Radośnie uruchomiłem Google Play i przystąpiłem do instalacji.. ale zaraz.. cos mało tych programów. Niektórych w ogóle nie mogę znaleźć, a jak są to dostaje info, że nie są kompatybilne z moim sprzętem. No cóż, podłączyłem telefon i na szybko zgrałem interesujące mnie.apk. Jedyne, czego jak dotąd nie udało mi się uruchomić to wspomniany wcześniej TALK. Wchodząc w ustawienia Androida rzuca się w oczy to, że system nie jest do końca dopasowany do sprzętu - No, bo, o jakim rozjaśnianiu lub przyciemnianiu ekranu może być mowa? Takich perełek niestety jest więcej. Nie przeszkadzają, ale drażnią. Kilka bug’ów z tym związanych jest już na liście „do poprawy” firmy RicoMagic. W najbliższym czasie ma też zostać dodana obsługa kamerek USB z mikrofonem, co na pewno będzie miłym dodatkiem dla osób chcących korzystać ze Skypa.

Mk802 zakupiłem, aby skończyć z ciągłym podłączaniem laptopa do projektora, żeby obejrzeć film. Po wstępnych testach wychodzi, że trafiłem w dzie..wiątkę. Ale po kolei:
    1. Urządzenie bezproblemowo sobie radzi z filmami 1080p umieszczonymi w kontenerze mp4 oraz mkv.
    2. Mx Player obsługuje tryb H/W nawet, gdy puszczony jest film z sieci – SMB jednak nie działa wtedy możliwość przewijania filmu. Tryb S/W niestety płynny nie jest nawet w 720p.
    3. Odtwarzanie z TVN Player / TV Tu i Tam Orange / ipla / weeb TV odbywa się płynnie.
    4. Dźwięk jest tylko po HDMI. Przydałoby się złączę micro-jack z możliwością podłączenia zestawu z mikrofonem.
    5. Nie używam DLNA, ale sprawdziłem czy działa. Za serwer robił router dostarczony razem z Neostrada VDSL. Nie wykryło w zasobach filmów mkv. Avi i Mp3 śmiga bez problemu.

Wydajność ogólna urządzenia w systemie Android nie jest może rewelacyjna, ale na pewno porównywalna ze smartphon'ami opartymi właśnie na jednordzeniowym procesorze o podobnym taktowaniu. System chodzi płynnie. Aplikacje dla androida również sobie radzą całkiem nieźle. Gry, które testowałem (Frontline Comando, Angry Birds, Jelly Defense) wczytują się trochę dłużej niż na smartphonie, ale to jedyna zauważalna różnica. Wszystkie, jakie odpalałem chodziły płynnie.
Zacięcia urządzenia widać jedynie w momencie, gdy ściąga się cos w tle (torrenty, instalacja z google play) oraz przy przeglądaniu stron internetowych dla desktopów z animowanymi reklamami. Przy openrouter.info problem nie występuje :)

Syntetyki
Syntetyczne testy prezentują się następująco:

Quadrant: 1294
Obrazek

CPU Bench: 1527ms

Łączna wydajność mk802 z Androidem zbliżona jest do Galaxy Nexus One czy Motoroli Droid X

Sterowanie
Pozostała jeszcze jeden problem. Sterowanie systemem, który projektowany jest pod obsługę ekranów dotykowych. Myszka i klawiatura nie spełniają często swojego zadania i choćby głupie przewijanie strony w Firefoxie staje się zadaniem karkołomnym ( o dziwo wbudowana przeglądarka działa z myszka całkiem ok). Nie ma znaczenia czy mamy normalny zestaw urządzeń wskazujących czy tez bezprzewodową klawiaturę kciukową z trackballem. Dobrym przykładem gdzie aż się prosi o dodanie obsługi peryferii jest program TeamViewer dla Androida. Z części programów niestety trzeba zrezygnować z prozaicznego powodu: nie działają w trybie Landscape. W ten sposób pozbyłem się FlipBoarda i zastąpiłem go całkiem sensownym Google Currents.
Na stronie entuzjastów urządzenia mk802 znalazłem informacje, dlaczego nie działają takie programy jak VNC Server lub bardziej przeze mnie pożądany DroidMote (program do sterowania komputerem za pomocą smartphon'a z androidem) - brak jest potrzebnego modułu „uinput”. Rozwiązałem problem poprzez wgranie odpowiednio przygotowanego obrazu Androida. Przyznam, że sterowanie w ten sposób MK802 jest naprawdę wygodne i na chwilę obecną jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem.

Linux
Uruchomienie innego systemu operacyjnego na MK802 jest bardzo proste. Wystarczy ściągnąć interesujący nas obraz systemu w postaci pliki.IMG i nagrać go „IMG Write” na kartę Prawdopodobnie zadziała tez znany „unetbootin” jednak tego nie sprawdzałem. Przygotowaną kartę SD wsadzamy do slotu i czekamy aż uruchomi się system. W moim przypadku był to LUbuntu 12.04 z DroidMote. System załadował się sprawnie. Połączyłem się z siecią i zacząłem przeprowadzać drobne testy. Rozpocząłem od sprawdzenia wydajności mk802 w pracy codziennej. Rozdzielczość 1920x1080 to całkiem sporo jak na takie urządzenie. Jednak wszystkie efekty dotyczące X’ów nie wzbudziły moich zastrzeżeń. Gorzej jest z wydajnością podsystemu pamięci, która niestety mocno daje się we znaki. Proste programy odpalają się momentalnie, większe skutecznie potrafią zamulić mk802. Przeprowadzony test ujawnił, że przesył danych na portach USB oscyluje w granicach 14MB/s.
Przeglądanie Internetu okazało się przyjemniejsze niż na Androidzie. Wynika to z większej rozdzielczości ekranu (standardowo Android skaluje obraz do 1280x720) oraz szybciej działającej przeglądarki internetowej.
Na chwile obecna filmów na linuxie niestety nie pooglądamy. Brak jest wsparcia sprzętowej akceleracji dla Mali 400. Jednak trwają prace nad zmianą tego stanu rzeczy. Wtedy już nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby na mk802 wgrać XBMC Linux – system, który wydaje się idealny dla tego urządzenia. Na razie trzeba zadowolić się betą XBMC na Androida.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Peryferia
Obsługiwanych urządzeń USB jest naprawdę sporo. Na razie wszystko, co podpiąłem zostało wykryte - Od pendriva, modemu 3g, tunera DVB-t po dysk twardy w kieszeni USB, który wymaga naprawę sporych ilości prądu, żeby rozkręcić talerze.

Podpięty modem Huawei nie działał na początku, związane to było z wymuszonym trybem pracy tylko w pasmie 900 MHz. Po prostu miałem go ustawionego aby działał w sieci Aero2. Przestawiłem zakresy pracy i przystąpiłem do dalszej zabawy. Trzeba było przestawić tryb pracy modemu (at^u2diag)- modeswitch nie działa automatycznie. W ustawieniach wybrać odpowiedni APN i nie przejmować się tym, że nie działa wyszukiwanie sieci. Po tych operacjach powinno zestawić się połączenie 3g.

Dongle DVB-T jakim dysponuje to najtańsza dostępna chińszczyzna(zupełnie jak mk802) bazująca na chipie AF9015.Pewnie dlatego urządzenie zostało wykryte i pojawiły się odpowiednie interfejsy.
Niestety nie udało mi się na razie wyświetlić obrazu na Androidzie.

Aktualizacja oprogramowania
Ponieważ niedługo ma się pojawić nowe wydanie Androida przygotowane przez Ricomagic, postanowiłem opisać procedurę wgrywania nowego oprogramowania na mk802.

Do zabawy potrzebujemy:
    MK802 z kablem USB.
    Komputer z systemem operacyjnym Windows (tylko i wyłącznie!)
    Czegoś ostrego do wciśnięcia i przytrzymania przycisku reset.
    Trochę wolnego miejsca na dysku twardym (~1GB).
    7-zipa - Coś WinRar mi sobie z .7z nie radził.

Czynności:
    Ściągnąć Oficjalny Recovery lub Najnowszy oficjalny Firmwarei go wypakować. Ewentualnie Firmware z UINPUT (potrzebny do VNC server i do DroidMote Server.
    Ściągnąć odpowiednią wersję LIVESUIT: 32-bit lub 64-bit
    Wypakować wszystko i sprawdzić sumy kontrolne.
    Uruchomić LiveSuit -> Trzymając reset podłączyć mk802 pod miniUSB (zostanie wykryte urządzenie VID_1f3a_PID_efe8 i ręcznie trzeba wskazać miejsce sterowników) -> przystąpić do wgrywania nowego systemu (zajmie to jakieś 5 min).

Ostatnio zmieniony 17 lip 2012, 19:31 przez bander, łącznie zmieniany 10 razy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: MK802 – Mały komputer z niezłymi możliwościami
Użytkownik
Awatar użytkownika

No to już wiemy coś więcej. Dzięki za opis. Jak się sprawuje połączenie wi-fi. Sprawdzałeś może jakie realne prędkości można na tym uzyskać?

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

Niby to do wszystkiego, ale okazuje się że liczba zastosowań jest bardzo mizerna. Jak ktoś posiada już jakiegoś małego PC pod projektor/telewizor, nawet ze starszym wyposażeniem typu Atom+ION, to taki zakup nie ma najmniejszego sensu.

Wydajność średnia, Android do tego wepchnięty na siłę, żeby coś uruchomić/podłączyć trzeba "grzebać". Dam głowę, że producent "zapomni" o wsparciu dla tego modelu jak tylko przygotuje nowy, więc jedyna nadzieja w społeczności.

Ot zabawka, która przy obecnym kursie USD i cle (+VAT) nie wydaje się tanim gadżetem (~280 PLN).

Moim zdaniem, nie warto.

Podejmę się naprawy każdego routera, wymienię RAM i FLASH na większy

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

@pepe2k a kto cie zmusi do uzywania andka producenta kupilem taba z biedronki i teraz zamiast softu producenta mam CM9 kompilowany przez naszego kolege z forum dzieki ci Fatum za soft :)
okazuje sie ze bluetooth czy gps lub tuner dvbt mozemy podlaczyc i uzywac
MK802 to wsumie to samo co siedzi u mnie w tabie ja jestem zadowolony z zakupu :)

TP-Link TL-WR340G

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

backlit pisze:
No to już wiemy coś więcej. Dzięki za opis. Jak się sprawuje połączenie wi-fi. Sprawdzałeś może jakie realne prędkości można na tym uzyskać?

Dziala wszystko ok!
Na poczatku mialem problemy z podlaczeniem sie do glownego routera. Po prostu zrywa negocjacje polączenia.
Nadal nie doszedlem dlaczego tak sie dzieje. Z drugim routerem smiga ok :)

Cytuj:
Niby to do wszystkiego, ale okazuje się że liczba zastosowań jest bardzo mizerna

Nikt nie mowil ze do wszystkiego.
Zastosowania jakie chce uzysac na tym urzadzeniu to odtwarzacz filmów HD plus ewentualna obsluga widerozmow na skypie. Jak sa dzieciaki w domu to mozna im uruchomic gry. Z droidmote urzadzneie robi sie bardziej przyjazne.

Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 22:37 przez bander, łącznie zmieniany 2 razy

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

pan_rozowy pisze:
@pepe2k a kto cie zmusi do uzywania andka producenta kupilem taba z biedronki i teraz zamiast softu producenta mam CM9 kompilowany przez naszego kolege z forum dzieki ci Fatum za soft :)
okazuje sie ze bluetooth czy gps lub tuner dvbt mozemy podlaczyc i uzywac
MK802 to wsumie to samo co siedzi u mnie w tabie ja jestem zadowolony z zakupu :)

Nikt mnie nie zmusza, ale na chwilę wczuj się w rolę konsumenta, a nie osoby, która wie jak zmienić system na takim urządzeniu, i wtedy pomyśl - płacisz za coś, co nie jest "gotowe" i "pełne". Moim zdaniem to taki półprodukt dla określonej grupy docelowej - tzw. "grzebaczy" ;)

A o tabletach to już w ogóle lepiej żebym się nie wypowiadał. Jak coś ma mniej niż 10" i rozdzielczość < 720p, to dla mnie jest przerośniętym, bezsensownym gadżetem.

Tak, można przecież podłączyć "wszystko", jak ktoś zrobi do tego sterowniki... a na to bym nie liczył. No i jaki jest sens kupowania tabletu lub takiego "maleństwa" (MK802) po to żeby podpinać do niego zwisające na kablach dodatkowe urządzenia? To powinno już mieć wbudowany BT, a GPS i DVB-T w opcji za dopłatą.

Podejmę się naprawy każdego routera, wymienię RAM i FLASH na większy

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

@pepe2k jak dla mnie to taka sama zabawa jak z alternatywami na routerki tez mozna by powiedziec to powinno miec takie same mozliwosci w orginalnym sofcie a jak jest wiemy wszyscy :)

TP-Link TL-WR340G

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

@pan_rozowy czego uzywac do DVB-t na androidzie?
Wlasnie podlaczylem dongla chinskiego o i okazalo sie ze sa androidzie juz stery do niego.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

@bander droidtv.apk

TP-Link TL-WR340G

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

Na aliexpress pojawiła się już w sprzedaży wersja dwurdzeniowa http://www.aliexpress.com/product-gs/61 ... alers.html . Wysyłka po 1 września więc chyba składają dopiero:D

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Tyle że to nie jest A10 tylko Rockchip. O ile do "zwykłego" MK802 jest cała masa wsparcia, to do tego będzie musiało się narodzić dopiero.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Witam!
Chciał bym kupić w/w sprzęt, jednak mam pytania odnośnie możliwości odtwarzania filmów, tj:
1.Czy Youtube odtwarzany jest (płynnie)w rozdzielczości 1080p ?
2.Czy w TVN Player można ustawić jakość obrazu HD (słaba-normalna-bardzo dobra-wysoka-HD) ?
3.Czy płynnie odtwarza filmy 1080p np. MKV ?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

mógłbyś przetestować za pomocą antutu benchmark?

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

- Youtube śmiga płynnie w 1080p.
- w TVN Playerze nie widzę opcji zmiany jakości/rozdzielczości, jakość materiałów w tej aplikacji jest IMHO tragiczna nawet na telefonie.
- MK802 odtwarza bezproblemowo nawet pełny film BluRay.
- w AnTuTu w rozdzielczości 720p wyszło mi ok. 2400 punktów.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

Czy na XBMC udalo mi się odtworzyć po sambie płynnie film fullHD? Ale taki konkretny, ważący z 25GB chociaż.
Jak z obsługą napisów TXT/SRT?

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Tak z ciekawości: przechowujesz/oglądasz takie filmy?

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

tak obsy, zdarza mi się mieć taki film i chcę być poprostu pewien przez zakupem, że nie będę mial problemów z odtworzeniem takiego materiału.

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Zaczyna się preorder na MK802 II. Sprzętowo wygląda na takie samo, ale:
- MK802 II is the new generation based on MK802, more portable, more slim, at same time the new ESD design can protect your TV more safely
- Better than MK802 1st generation: The MK802 II now features on board power management which allows the user to soft start/shutdown the device eliminating the possibility of data corruption.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

obsy wydaje mi się, że druga generacja już dawno jest w sprzedaży. Możesz podać linka to sprawdzę czy myślę o tym samym.

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

http://www.aliexpress.com/product-fm/56 ... alers.html

To nie jest ta wersja z dziurkami po bokach tylko nowe z ESD na to wygląda.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]