Dzisiaj jest 18 lis 2017, 19:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: TP-Link TL-PA2010 - Sieć z gniazdka elektrycznego.
Użytkownik
Awatar użytkownika

Ponad dwa lata temu Obsy opisywał dwa modele transmiterów sieciowych PLC. Przy okazji nowego zakupu, jakim był zestaw TP-Link TL-PA2010, postanowiłem powrócić do tematu i sprawdzić czy coś się w tej technologii zmieniło.

Pragnę aby ten tekst był jedynie uzupełnieniem tego co było już poruszone w artykule Obsego (zapraszam zatem do wcześniejszego zapoznania się z testem), dlatego nie będę nakreslał metodyki działania oraz technikaliów tego typu urządzeń, a skupię się na posiadanym przeze mnie urządzeniu.

Pudełko

Obrazek

Opakowanie jest takie do jakich TP-Link przyzwyczaił nas przy innych urządzeniach sieciowych.
Na froncie znajduje się małe zdjęcie produktu oraz najistotniejsze parametry techniczne.
Dowiadujemy się zatem, że urządzenie idealnie nadaje się transmisji IPTV w HD. Zasięg urządzeń to 300 metrów, a maksymalna prędkość to 200MBps.

W środku znajdują się dwa bardzo małe adaptery (wielkości obecnych ładowarek 12V stosowanych przy routerach). Widać, że na tym polu nastąpiła znaczna poprawa w stosunku do poprzedniej generacji urządzeń testowanych jeszcze przez Obsego. To bardzo cieszy bo zwiększono dzięki temu estetykę oraz funkcjonalność (teraz już da się wpiąć adapter i obok małą wtyczkę w listwie zasilającej).

Obrazek

Obrazek

Instalacja

Obrazek

Sprowadza się do wpięcia adapterów do gniazdka i wciśnięcia przycisku PAIR w przypadku gdy chcemy aby transfery były szyfrowane. Wszystko! Sieć już działa!

Testy wydajności

Urządzenia nie miały u mnie łatwo. Moja instalacja elektryczna pamięta głęboką komunę i jest wykonana z ... aluminium. Biorąc pod uwagę jakie wyniki otrzymywał Obsy nie spodziewałem sie za wiele. Zastanawiałem się nawet czy to wogóle będzie działać.

Transfery przetestowałem w kilku miejscach w lokalu przesyłając między komputerami 3GB plik .MKV:

1.Urządzenia wpięte w to samo gniazdko
    2.Urządzenia wpięte w oddalonych pokojach (szacowana długość kabla aluminiowego to ok 40 metrów)
    3.Urządzenia wpięte w tym samym pokoju - jedno przed, drugie za UPS

1. 8,9 MB/s
    2. 7,2 MB/s
    3. 3.3 MB/s

Jedyne co się przy wydajności nie zmieniło to pingi - te wciąż oscylują w okolicach 3ms.

Podsumowanie
Opisywany zestaw można kupić za 160zł - to cena dobrego routera. Uważam jednak, że przedłużenie zasięgu sieci z tymi urządzeniami jest lepszym rozwiązaniem niż rozwiązanie radiowe (podatne bardziej na zakłócenia i jak się okazało, mniej wydajne). Podsumowując - urządzenia PLC świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma możliwości położenia kabla, a chcemy bezinwazyjnie i szybko zwiększyć zasięg sieci między kondygnacjami dużego domu jednorodzinnego.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: TP-Link TL-PA2010 - Sieć z gniazdka elektrycznego.
Użytkownik

witam
sorki za odswiezanie kupiłem sobie własnie taki sam transmiter i mam problem gdyż po podłączeniu do routera fast 2704 z neostrady po kablu nie chce mi sie połączyć z transmiterem i nie swieci kontrolka powerline prosze o pomoc.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]