Dzisiaj jest 21 wrz 2017, 03:40

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ramka wykonana z plexi dla wyświetlaczy LCD 4x20 HD44780
Użytkownik

Chciałem pochwalić się Wam prototypem ramki plexi dedykowanej dla wyświetlaczy LCD 4x20 HD44780 .

Na wyświetlaczu można pokazywać różne informacje z routera takie jak zasięg modemu LTE, status połączenia z Internetem, traffic połączenia internetowego, obciążenie routera, aktualna data i godzina itd. Więcej widgetów znajdziecie oczywiście w projekcie LCD4LINUX, dostępny również w pakietach Entware i Optware na większość mocniejszych routerów z usb i OPENWRT.

Ostatnio znowu przesiadłem się na menadżera pakietów Entware więc na moim routerze Asus AC68U wyświetlacz działa bezbłędnie pokazując mi wiele użytecznych informacji :) Dodam, że na Entware LCD4LINUX jest lepiej rozbudowany niż w Optware.

Bardzo fajną sprawą są też czujniki pogodowe, które można podłączyć do routera - obecnie stosuje czujniki usb oparte o układ DS2940. Informacje zebrane z czujnika można równie pokazać na wyświetlaczu LCD.

Takie wyświetlacze fajnie współpracują też z dyskami sieciowymi Synology lub Qnapa:)
Ostatnio wpadł mi nawet do głowy pomysł, aby pokazywać tu informacje o nieodebranych połączeniach przychodzących z centralki telefonicznej Asterisk, którą mam na swoim Synology. :)
Nic nie stoi na przeszkodzie aby pokazać też, np ilość miejsca na dysku, temperaturę systemu itd.

Testowałem ten wyświetlacz także z konwerterem dla Raspberry PI - LCD HD44780 I2C. Jeśli chodzi o Raspberry PI to tu możliwości są naprawdę nieograniczone. Po instalacji KODI na wyświetlaczu pozakazywane są np. aktualnie oglądane stacje radiowe i telewizyjne. Z komputerem Raspberry PI eksperymentowałem również z czujnikami DHT22 i ds1820b przerzucając dane na taki właśnie wyświetlacz. Gdyby ktoś potrzebował kod to zapraszam na priv.

Pamiętałem też o kultowym projekcie LCD4LINUX na dekoder Dreamboxa - ten wyświetlacz również można podłączyć właśnie do tego dekodera Tv Sat.

Jak zatem widzicie ten LCD wszędzie prezentuje się bosko wzbogacając możliwości wszystkich wymienionych urządzeń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elementy zestawu to:

konwerter LCD2USB;
ekran HD44780;
oraz ramka dla wyświetlacza LCD wykonana z plexi + metalowy panel przedni.

Gdyby ktoś chciał taką ramkę to na dzień dzisiejszy mam ich jeszcze kilka do odprzedania - nowe. Zamówiłem ich więcej bo, nikt nie zdecydowałby się na produkcję czegoś takiego w małych ilościach.

Kombinuję jeszcze kupić do tego jakieś stylowe śruby, aby design panelu przedniego poprawić, tylko akurat te nie są w wymiarze 3mm średnicy :(

Obrazek

PS, dajcie znać czy Wam się podoba :)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Ramka wykonana z plexi dla wyświetlaczy LCD 4x20 HD4478
Użytkownik

Na prawdę ciekawie to wygląda.
Od razu mi przyszło do głowy pytanie:
- a co w sytuacji gdybym chciał zwyczajnie wyciąć profilowany otwór w bocznej ściance pionowo ustawionego danego routera i tam zamocować w/w wyświetlacz - nie prezentowałoby się to bardziej zwięźle, funkcjonalnie i estetycznie ?

Dlatego od razu zapytam - jaka jest "głębokość" całego wyświetlacza ? (oczywiście wraz z niezbędną elektroniką - oraz wiadomo: dokładnie w oparciu o już wykonany zestaw).

Tak podsumowując - kolega mógłby zamieścić więcej danych technicznych/montażowych/i.t.d. - w sumie to dokładnie miejsce na to w tym dziale forum...
No chyba, że jest od razu nastawienie "na handel" a powyższy tekst należy traktować jako zachętę do kupna...hehe.
:D

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Myślę, że wycinanie otworu nie przyniesie dobrego efektu. Ja próbowałem na jednym routerze, ale nie byłem w stanie ładnie wyprofilować krawędzi. W przypadku tej ramki cięcie następuje laserem więc wszystko idealnie jest poprzycinane.

Co do wymiarów wyświetlacza LCD mam nadzieję że to pomoże:

Obrazek

Zrobiłem jeszcze zdjęcia samej ramki

Obrazek
Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Czyli jak rozumiem od najdalej wysuniętego (jakiegokolwiek elementu) nad taflą wyświetlacza do najbardziej wysuniętego elementu z tyłu wyświetlacza (czyli jak dobrze rozumiem pod spodem jest konwerter) jest/należy uwzględnić ok. 25 mm ?
Albo czegoś nie rozumiem - to proszę o wyjaśnienie.
Co do plexi/ramki to w sumie dla mnie temat drugoplanowy - miałem raczej na myśli "głębokość" samej elektroniki z wyświetlaczem.
Natomiast co do routera to różnie to bywa - zależy jaki to model - niektóre obudowy wręcz same się proszą by coś takiego zamontować (po prostu przypadkowo ich profil pozwala niewielkim nakładem pracy wykonać taki mod i będzie to znośnie oraz w miarę estetycznie wyglądać).

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Cytuj:
Czyli jak rozumiem od najdalej wysuniętego (jakiegokolwiek elementu) nad taflą wyświetlacza do najbardziej wysuniętego elementu z tyłu wyświetlacza (czyli jak dobrze rozumiem pod spodem jest konwerter) jest/należy uwzględnić ok. 25 mm ?

Tak - tyle przestrzeni potrzeba.

Mi też się wydawało, że wytnę elegancki otwór. Próbowałem najpierw lutownicą pozbyć się materiału wzdłuż krawędzi otworu, a potem próbowałem to jakoś szlifować pilnikiem. Mam spory zestaw narzędzi i niestety nie specjalnie to wyszło. Może kiedyś odważę się na zmontowanie jakiegoś lasera do cięcia takich elementów. Ciekawi mnie czy są jakieś wytrawiacze i lakiery do plastiku, którymi można dopieścić detale.

Widziałem gdzieś projekt, do którego ktoś zrobił płytkę maskującą panel wytrawiając ją w krecie do odpychania rur :)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]