Dzisiaj jest 27 cze 2017, 14:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Overclocking WR703N/MR3020 i innych TP-Link na AR9331
Użytkownik
Awatar użytkownika

Wstępniak

Przy okazji ostatnich poprawek w U-Boot zbadałem temat dotyczący taktowania poszczególnych elementów na platformie AR9331 czyli SoC, który można znaleźć m.in. w TP-Link TL-WR703N, TL-MR3020, TL-MR3040, TL-MR11U, TL-WR740N v4 (i bliźniakach). Wszystkie moje testy wykonałem na TL-MR3020, część ustawień sprawdziłem również na TL-WR740N v4 i oczywiście TL-WR703N.

Tak wygląda platforma testowa:

Obrazek

Router ma wymienioną pamięć RAM na 64 MiB PC3200 CL3 Qimonda HYB25DC512160CE-5 oraz kość flash na Winbond W25Q64.

Domyślne taktowania na tej platformie to:
  • CPU: 400 MHz
  • RAM (DDR): 400 MHz
  • AHB (magistrala systemowa): 200 MHz

UWAGA!
Wszelkie informacje, które tutaj podaję należy traktować z odpowiednią dozą nieufności, ponieważ są to jedynie moje spekulacje na temat elementów, do których specyfikacji i dokumentacji (pełnych i wiarygodnych) nie mam dostępu. Podane wzory i informacje dotyczące konfiguracji rejestrów mogą być całkowicie nieprawidłowe. Zostały natomiast przeze mnie zweryfikowane w praktyce i na chwilę obecną można je traktować jako sprawdzone, oczywiście w pewnym zakresie.

I jeszcze istotna uwaga od producenta: MIPS 24K processor operating at up to 400 MHz

Jako autor nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania się do wskazówek z tego tekstu

Jakiś czas temu, kiedy TL-WR703N pojawił się w sprzedaży, temat jego podkręcania wielokrotnie pojawiał się m.in. na forum OpenWrt, ale jedyne osiągnięcia jakie wtedy udało się uzyskać i o których wiem (przy pomocy wyboru predefiniowanych ustawień przy kompilacji źródeł U-Boot od TP-Linka), to obniżenie taktowania (więcej w projekcie: wr703n-uboot-with-web-failsafe).

Próbowano też zaadoptować wiedzę dotyczącą konfiguracji PLL z innych platform bazujących na AR71xx, co jak się okazało, było błędnym podejściem, ponieważ w AR9331 rejestr konfiguracyjny PLL ma całkowicie inną konstrukcję. Tutaj znajdziecie informacje dotyczące podkręcania Buffalo WZR-HP-AG300H: https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=38777

Temat jakby trochę ucichł, a w międzyczasie pojawiła się, niestety niepełna i w dodatku w wersji nieostatecznej, dokumentacja rejestrów AR9331, z której można wyczytać wiele ciekawych informacji. Niestety trzeba je jednocześnie weryfikować metodą prób i błędów lub porównując je ze źródłami U-Boot. Przyznam szczerze, że zdziwiło mnie, że nikt wcześniej nie zabrał się za ten temat, mając do dyspozycji zarówno źródła U-Boot jak i dokumentację układu.

W każdym razie, metodą prób i błędów (ostatnio nadużywam tej metody), połączoną z analizą ustawień rejestrów konfiguracyjnych PLL i dzielników, dla innych niż domyślne taktowania, udało mi się odgadnąć sposób konfiguracji taktowań poszczególnych elementów. Oczywiście, w moim "wzorze" wciąż jest kilka dziur, do tej pory nie rozgryzłem jeszcze wpływu dwóch ustawień i nie udało mi się przetestować każdej kombinacji, których liczba i tak ze względu na dostępne dzielniki nie jest duża... ale zamierzony efekt został osiągnięty - udało mi się zwiększyć (lub obniżyć) taktowanie CPU/RAM/AHB i to w sposób świadomy.

Dokumentację rejestrów AR9331 znajdziecie tutaj: http://see.sl088.com/w/images/6/69/AR9331.pdf. Informacje dotyczące rejestrów konfiguracyjnych PLL i zegarów zaczynają się na stronie 70 (sekcja PLL Control Registers).

Dwa istotne rejestry to CPU_PLL_CONFIG oraz CLOCK_CONTROL.

Obrazek

Obrazek

Pierwszy z nich odpowiada za konfigurację PLL i tym samym wyjściowego zegara dla CPU/RAM/AHB. W chwili obecnej wzór na taktowanie PLL, który się u mnie sprawdził (co nie oznacza, że jest poprawny!) to:

PLL = (25 MHz * DIV_INT) / 2^OUTDIV

Dla OUTDIV = 1 (niestety nie udało się ustawić 0, a szkoda!) wzór można sprowadzić do:

PLL = (25 MHz * DIV_INT) / 2

25 MHz to wartość zastosowanego rezonatora kwarcowego (tutaj mała uwaga - jak ktoś dysponuje sprzętem i kwarcem 40 MHz, to wydaje mi się, że można osiągnąć jeszcze wyższe zegary w AR9331 i łatwiej będzie ustawić odpowiednie zegary dla DDR i AHB).

We wzorze jak widzicie brakuje jeszcze dwóch elementów - REFDIV czyli dzielnika dla oscylatora/zegara wzorcowego i RANGE (nie domyśliłem się do czego służy - zmiana nie wpływa na taktowanie). Ten pierwszy pominąłem, ponieważ na potrzeby podkręcania nie ma sensu dzielić zegara wzorcowego, a w dodatku zmiana tej wartości z domyślnie równej 1 na jakąkolwiek inną w rezultacie uniemożliwiała uruchomienie routera.

Drugi rejestr czyli CLOCK_CONTROL odpowiada za konfigurację dzielników dla CPU, RAM i AHB. Dostępne wartości to: 1, 2, 3 i 4, a wzory na ostateczne taktowanie tych elementów to:
  • CPU = PLL / CPU_POST_DIV
  • DDR = PLL / DDR_POST_DIV
  • AHB = PLL / AHB_POST_DIV

Na podstawie obu wzorów łatwo dojść do wniosku, że do zmiany taktowania wystarczy "zabawa" wartością DIV_INT i poszczególnymi dzielnikami. Od wartości taktowania AHB zależy wiele innych elementów, w tym m.in. UART, ale na szczęście w wersji U-Boot od TP-Link pozostałe elementy są ustawiane poprawnie na podstawie pobranej wartości zegarów z rejestrów - nie miałem żadnych problemów z UART lub GPIO przy zmianach zegara AHB.

Istotny jest jeszcze jeden rejestr: SPI_CONTROL, w którym znajduje się wartość dzielnika zegara dla SPI generowanego z AHB. W źródłach domyślnych ten dzielnik jest ustawiony na 3, co na podstawie wzoru ze strony 261 daje taktowanie 25 MHz. Przy zwiększaniu lub zmniejszaniu taktowania AHB warto pamiętać o tym rejestrze i ewentualnie dopasować taktowanie zegara SPI. Z moich testów wynika, że zegar w granicach 25-38 MHz jest prawidłowy i nie sprawia problemów dla większości kostek flash. Przy wyższych zegarach dla SPI pojawia się problem przy ładowaniu firmware lub w ogóle router się nie podnosi.

Obrazek

Wyniki

Sprawdziłem kilka różnych ustawień zegarów. Na wielu z nich router w ogóle nie wstawał, a ja ze względu na ograniczony czas nie poszukiwałem rozwiązania. Ostatecznie, przetestowałem TL-MR3020 na 4 różnych ustawieniach innych niż domyślne (podaję odpowiednio taktowanie CPU, DDR i AHB):

• 412,50 / 412,50 / 206,25
  • 425,00 / 425,00 / 212,50
  • 500,00 / 250,00 / 250,00
  • 562,50 / 281,25 / 140,63 (*)

(*) Przy tym ustawieniu USB przestało pracować prawidłowo. Zaczęły pojawiać się błędy w transmisji i odczycie danych z pendrive'a. Urządzenia podłączane do USB często resetowały się.

Poza tymi ustawieniami testowałem również kilka innych, ale tylko dla tych powyższych zrobiłem bardziej szczegółowe testy:

• test RAM przy pomocy "memtester 32 5"
  • ogólny test stabilności przy pomocy "stress -c 2 -m 2 --vm-bytes 4194304 -t 300"
  • test wydajności przy pomocy OpenSSL Benchmark: http://wiki.openwrt.org/inbox/benchmark.openssl
  • sprawdzenie LAN i WiFi - ustanowienie połączenia i sprawdzenie czy filmy na YT działają ;)
  • test USB - kilkukrotny transfer 1 GB pliku przez FTP (w obie strony)

Wyniki OpenSSL Benchmark w poniższej tabeli:

Obrazek

Wnioski

Pierwsze spostrzeżenie przy analizie wyników testu OpenSSL, to praktycznie liniowy wzrost wydajności w zależności od zegara CPU, czego można się było spodziewać.

Niepokojący jest jednak spadek wydajności USB (podałem tylko uśrednioną prędkość odczytu przez FTP) przy obniżaniu taktowania RAM i AHB, co ze względu na ograniczone wartości dzielników jest praktycznie nieuniknione - moja kość RAM już przy taktowaniu 437,5 MHz DDR zaczęła "sypać" błędami, co dyskwalifikowało taką konfigurację całkowicie i zmuszało do zastosowania dzielnika 2.

Wydaje mi się, że należałoby zrobić bardziej szczegółowe testy dotyczące wpływu taktowań poszczególnych elementów na wydajność USB i dobrać ustawienia optymalne. W chwili obecnej ustawienie 425/425/212,5 wydaje się najlepszym wyborem, ale trzeba mieć świadomość, że nie u każdego będzie ono działać bez problemów. Co więcej, może się nawet okazać, że przy krótkotrwałych testach takie ustawienia nie powodują problemów, ale w trakcie dłuższej pracy może dochodzić np. do samoczynnych restartów routera lub innych, losowo pojawiających się błędów, typowych dla podkręconych zegarów CPU/RAM.

Jak pewnie zauważyliście na zdjęciu, nakleiłem na układ niewielki radiator. O ile w przypadku zegara CPU w okolicy 450 MHz temperatura układu nie była wyraźnie wyższa niż podczas normalnej pracy, to już po przekroczeniu 500 MHz układ zrobił się zauważalnie cieplejszy, ale nadal nie była to temperatura uniemożliwiająca dotknięcie obudowy palcem. Na wszelki wypadek jednak nakleiłem radiator w nadziei na osiągnięcie zegara 600 MHz... co niestety się nie udało.

Co dalej?

Nie wiem czy będę dalej testował i szukał jeszcze wyższych ustawień zegarów na tej platformie. Biorąc pod uwagę, że przy stabilnych zegarach 425/425/212,5 zysk w wydajności jest na poziomie 6% (i mniej w przypadku USB), pojawia się słuszna wątpliwość czy to ma w ogóle sens? Na pewno warto by zmierzyć również wzrost poboru energii w trakcie pracy, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Z drugiej strony, gdyby udało się osiągnąć stabilne wyższe taktowanie PLL (np. 1,2 GHz) i tym samym zastosować dzielniki dla CPU/RAM/AHB odpowiednio 2, 3, 4, co w rezultacie dałoby taktowania 600/400/300... gdyby te zegary okazały się stabilne, to moglibyśmy liczyć praktycznie na 50% wzrost wydajności.

Pozostaje jeszcze jedna, równie ciekawa kwestia - underclocking czyli obniżanie domyślnych taktowań. Jest to możliwe i sprawdziłem to w praktyce, bez problemu uruchamiające router z zegarami 100/100/100. Teoretycznie (i praktycznie!) można zejść nawet niżej, ale spadek wydajności jest już zdecydowanie zauważalny. Niemniej, myślę że warto zrobić testy poboru energii przy obniżonych taktowaniach, bo w przypadku routerów zasilanych z baterii (TL-MR3040, TL-MR11U), wydłużenie czasu pracy może mieć większe znaczenie niż spadek wydajności. Co więcej, może ktoś nie potrzebuje aż tak wysokiej wydajności jaką oferują domyślne taktowania, a zależy mu np. na możliwości zasilania routera z ogniwa słonecznego lub zestawu baterii AA/AAA.

Podejmę się naprawy każdego routera, wymienię RAM i FLASH na większy

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Overclocking WR703N/MR3020 i innych TP-Link na AR9331
Administrator
Awatar użytkownika

co to za białe "badziewo" podłaczone do usb ;) ?

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

arteq pisze:
co to za białe "badziewo" podłaczone do usb ;) ?

Adapter UART-USB ;)

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

fajne rozwiazanie dostepu do konsoli!
Ile za to dales?

Bierz sie za wdr3600 :)

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

bander pisze:
fajne rozwiazanie dostepu do konsoli!
Ile za to dales?

Jakoś 2 USD jeżeli dobrze pamiętam... montowałem to swego czasu prawie we wszystkich WR703N/MR3020... jedno udało mi się nawet upchnąć w MR3040 :D To zwykły adapter UART-USB z wymontowanymi gniazdami.

Tutaj w WR703N:

Obrazek

Ale teraz mam jeszcze lepszy dostęp do konsoli, po sieci. Można dzięki temu olać adaptery i w ogóle się nie lutować do portu (o ile wcześniej został wgrany mój U-Boot :P):
http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?p=26612#p26612

bander pisze:
Bierz sie za wdr3600 :)

Leży właśnie na biurku :)

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Tylko, żeby wgrać Twojego U-Boota to i tak trzebapodpiac Kabelek

- TP-Link TL-MR3020 - ....

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Cytuj:
Niepokojący jest jednak spadek wydajności USB (podałem tylko uśrednioną prędkość odczytu przez FTP) przy obniżaniu taktowania RAM i AHB, co ze względu na ograniczone wartości dzielników jest praktycznie nieuniknione - moja kość RAM już przy taktowaniu 437,5 MHz DDR zaczęła "sypać" błędami, co dyskwalifikowało taką konfigurację całkowicie i zmuszało do zastosowania dzielnika 2

Czyli taki drobny wniosek, żeby przy RAM-modach szukać pamięci o jak najlepszych parametrach, pracujących ponad specyfikacją, np PC4000:
Obrazek

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

MaxiKaaz pisze:
Cytuj:
Niepokojący jest jednak spadek wydajności USB (podałem tylko uśrednioną prędkość odczytu przez FTP) przy obniżaniu taktowania RAM i AHB, co ze względu na ograniczone wartości dzielników jest praktycznie nieuniknione - moja kość RAM już przy taktowaniu 437,5 MHz DDR zaczęła "sypać" błędami, co dyskwalifikowało taką konfigurację całkowicie i zmuszało do zastosowania dzielnika 2

Czyli taki drobny wniosek, żeby przy RAM-modach szukać pamięci o jak najlepszych parametrach, pracujących ponad specyfikacją, np PC4000:
Obrazek

Na takich modułach (DIMM) montowane są najczęściej kostki o mniejszej pojemności (32 MiB) i innej konfiguracji. Kostki 64 MiB o odpowiedniej konfiguracji (32x16-bit) widziałem tylko i wyłącznie na modułach SO-DIMM. Co gorsza, nie spotkałem się z tego typu kostkami, które mogą pracować przy wyższych niż 200 MHz (DDR400) zegarach... co nie znaczy, że takie nie istnieją :)

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

PC4000 to pamięci DDR pracujące na 500MHz, na jednym module 1GB jest ich 16 sztuk.
Zbliżenie :
http://www.hardwaresecrets.com/imageview.php?image=4046

Jak widać - nie są to żadne BGA.

Ostatnio zmieniony 21 kwie 2013, 16:45 przez MaxiKaaz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

Dudzio pisze:
Tylko, żeby wgrać Twojego U-Boota to i tak trzebapodpiac Kabelek

Mylisz się, można to zrobić bez kabelka.
Trzeba mieć tylko OpenWrt z możliwością zapisu na partycji z U-Bootem.

MaxiKaaz pisze:
PC4000 to pamięci DDR pracujące na 500MHz, na jednym module 1GB jest ich 16 sztuk.

Na 99,99% są to kostki o organizacji 64x8-bit lub co gorsza... w obudowie BGA, a nie TSSOP. Nie pasują :)

MaxiKaaz pisze:
Jak widać - nie są to żadne BGA.

OK, 64x8-bit. Nie nadają się :)

Ostatnio zmieniony 21 kwie 2013, 16:47 przez pepe2k, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Link powyżej pokazuje, że na 100% są to TSSOP, widać obudowy układów przez otwory w radiatorze i taśmę mocującą.
Szukam gdzieś danych technicznych i użytych układów.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

MaxiKaaz pisze:
Link powyżej pokazuje, że na 100% są to TSSOP, widać obudowy układów przez otwory w radiatorze i taśmę mocującą.

64x8-bit, NIE NADAJĄ SIĘ! Tylko w SO-DIMM są 32x16-bit :)

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

Zrób proszę pomiary zużycia prądu przy niższych taktowaniach.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

obsy pisze:
Zrób proszę pomiary zużycia prądu przy niższych taktowaniach.

OK. Jakaś konkretna procedura?

Odpowiedz z cytatem  
Administrator
Awatar użytkownika

W sumie nie. Ta sama konfiguracja, bez usb. Zmieniaj taktowanie i zobacz ile wynosi szpila na początku i później po uruchomieniu.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

witam
Czy istniala by mozliwosc "przeportowania"
podkręcenia z u-boot na kernel tak jak zostalo zrobione to tutaj ?
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=38777

podkręcanie przez uboot jak i jego zmiana moze skutecznie uwalic sprzet jesli nie mamy pod ręką programatora
wiedziałem ze nie zrobiłem źle montując moduł hynix D43 w moim TL703N
pewnie da rade ~250Mhz jak nie to gdzie jest ten regulator napięcia od ramu:P

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

nicefile pisze:
witam
Czy istniala by mozliwosc "przeportowania"
podkręcenia z u-boot na kernel tak jak zostalo zrobione to tutaj ?
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=38777

Może, ale nie jestem pewien, bo przy zmianie taktowania PLL i dzielników trzeba robić jakieś hocki klocki z wyłączaniem, włączaniem PLL i restartowaniem RAM, nie wiem też czy CPU może zmienić zegar w locie... bierz źródła, dokumentację AR9331 i działaj. W U-Boot dla tej platformy za konfigurację PLL i zegarów odpowiedzialny jest plik hornet_pll_init.S.

No i nie zapomnij poinformować o efektach :)

nicefile pisze:
wiedziałem ze nie zrobiłem źle montując moduł hynix D43 w moim TL703N
pewnie da rade ~250Mhz jak nie to gdzie jest ten regulator napięcia od ramu:P

Szczerze wątpię... pamiętaj, że nie każde D43 pochodziło z fabryki Hynixa i nie każde się tak dobrze kręciły. A już na pewno nie te z modułów SO-DIMM. Pamiętam, że były jeszcze kostki D5, które normalnie śmigały na 250 MHz (DDR 500 MHz), ale też były montowane wyłącznie na "długich" modułach DIMM.

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Ten mod z ubootem i dostępem do konsoli bez wlutowywania usb UART zadziała na mr3020?

Ovislink AirLive 5460v2 x2
Linksys 54GL
I na kolokacji w Nephaxie mały PC z Intel Atom :)

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik
Awatar użytkownika

HaPe pisze:
Ten mod z ubootem i dostępem do konsoli bez wlutowywania usb UART zadziała na mr3020?

No tak...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]