Dzisiaj jest 21 lut 2017, 06:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziwny problem z prędkościami po wifi
Użytkownik

Mam w domu postawiony mały serwer na htpc (celeron 1037u, 4gb ram, 2xlan, compex wle900vx).
Robi on za nas, media center i router. System to centos 7 z kernelem 4.3.0, hostapd w wersji 2.5, najnowsze firmware ath10k.

Ustawiłem sobie access point na AC, połączyłem się z serwerem za pomocą mojego laptopa i karty AC intela 7260 i sprawdziłem przepustowość łącza za pomocą speedtest.net.
Osiągnąłem ponad 300/300 Mbit/s więc nie tak źle jak na kartę 2t2r, czasami osiągam nawet w granicach 400 Mbit (łącze symetryczne 1gbit)
Uruchomiłem więc sambę na serwerze i sprawdziłem jak sytuacja wygląda bez pośrednictwa nat - i tu zaskoczenie - podczas pobierania z samby przez wifi nie osiągam więcej niż 10MB/s, podczas wysyłania zaś osiągam dobre prędkości - około 45MB/s.

Postanowiłem więc sprawdzić jak wygląda prędkość po kablu - osiągam bez problemu ponad 100MB/s zarówno podczas zapisu jak i odczytu z samby - więc nie jest to z nią problem.

Przetestowałem więc prędkości połączenia z serwerem przez wifi za pomocą iperf - i tu sytuacja analogiczna do samby - w jedną stronę ponad 200Mbit, w drugą ledwie dobija do 50 Mbit. Co ciekawsze, kiedy zapuściłem test iperf z laptopa po wifi na zewnętrzny serwer po nacie prędkości są większe niż podczas testu bezpośrednio z serwera - osiągam ponad 300 Mbit/s w dwie strony. Więc wychodzi na to, że nie jest to problem z samym wifi tylko z konfiguracją systemu skoro połączenia przechodzące przez nat osiągają znacznie wyższe prędkości niż te które przez niego nie przechodzą.

Przyznam się że pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją i nie wiem nawet od czego zacząć.
Ma ktoś jakąś koncepcję co może być nie tak?

Ostatnio zmieniony 20 lis 2015, 14:06 przez wiktorsam, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Dziwny problem z prędkościami po wifi
Użytkownik

Sam sobie odpowiem:

Delikatna poprawa po zmniejszeniu MTU na wifi na 1450 - iperf z 50 mbit skoczył do 100 mbit. Dalsze zmiany czy w jedną czy w drugą stronę niestety nic nie dają :/ Co jeszcze mogę spróbować?

EDIT

To problem z protokołem TCP
Po UDP transfery są powyżej 250mbit w dwie strony przez iperf

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Podbijam sobie sam ;)

te ustawienia:
net.ipv4.tcp_timestamps = 0
net.ipv4.tcp_congestion_control=reno
net.ipv4.tcp_mtu_probing = 1

Spowodowały wzrost prędkości z około 100 do 165 Mbit w iperf. Odczyt z samby wynosi teraz około 28MB/s zapis około 40MB/s

Największy boost dało congestion_control

Odpowiedz z cytatem  
Użytkownik

Podbijam

Wkurzały mnie te transfery liche i postawiłem nowy system, najnowsze firmware do ath10k, nowy kernel, niestety prędkości osiągane były nadal identyczne. Postanowiłem podmienić pigtaile bo wyglądały podejrzanie i o dziwo trochę się poprawiła sytuacja - w uploadzie osiągam nawet 680 mbit na karcie usb 3.0 1300 AC. Download nadal lichy - około 300 mbit. Jednak czasami sytuacja ulega odwróceniu i upload staje się lichy a download szybki. Doszedłem do wniosku że może coś z antenami/pigtailami? Zamówiłem solidniejsze pigtaile na allegro (na kablu rg-178) i przetestuję.

I teraz pytanie - czy to źle, że wszystkie trzy anteny mam obok siebie ( taka obudowa)? Nie wydaje mi się żeby to miało wpływ bo przecież w karcie wifi na usb to w ogóle są w odległości kilku cm od siebie i działa to bez problemów.

Pytanie drugie - czy anteny mogą mieć wspólną masę? Obudowa jest aluminiowa, więc wszystkie trzy anteny siłą rzeczy mają wspólną masę. Podczas testów z nieprzykręconymi do obudowy pigtailami udawało mi się czasami uzyskać dobre transfery w obie strony, ale nie wiem na ile to kwestia braku wspólnej masy, a na ile np innego ułożenia kabla czy dociśnięcia konektorka.

A może anteny mam liche? Korzystam z takich: http://www.ebay.com/itm/1x-2-4GHz-5-8Gh ... 3f4181f8c8
Tylko jak ja je brałem to miały w opisie 5dbi a z tego co kiedyś znalazłem są to klony jakichś firmówek które tak naprawdę mają 3dbi.

Może ktoś używa jakichś lepszych sprawdzonych anten na 5ghz i może je polecić?

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi (o ile się pojawią ;P)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.